Unia Dąbrowa Górnicza – rzut okiem na naszego najbliższego rywala

31 sierpnia o godzinie 17:00 zmierzymy się z Unią Dąbrowa Górnicza w ramach 4. kolejki IV ligi. To dobry moment na to, by przedstawić sylwetkę naszego najbliższego rywala.

Unia Dąbrowa Górnicza powstała w 1921 roku. Obecną nazwę nosi od 2003. Wcześniej określana była, m.in. Świtem Strzemieszyce, Siłą Strzemieszyce, Brygadą Strzemieszyce czy Chemikiem Strzemieszyce. Istotnie, klub znajduje się w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie, które dawniej były samodzielną miejscowością. Wraz z pozostałymi prowincjami tworzą miasto o ponad 120-tysięcznej populacji.

Dąbrowa Górnicza z pewnością znana jest naszym mieszkańcom. To przez tę miejscowość jeździ się pociągiem do stolicy województwa śląskiego, to w niej znajduje się cieszący się niemałą popularnością aquapark.

Unia Dąbrowa Górnicza z kolei nie jest znanym polskim klubem. Wynika to z braku odniesienia większych sukcesów. Dotychczas największymi z nich można nazwać awans dąbrowian w sezonie 2001/2002 do IV ligi i ich aktualną grę na tym poziomie rozgrywkowym.

W ubiegłym sezonie Unia Dąbrowa Górnicza zajęła wysokie 4. miejsce w tabeli IV ligi. Dąbrowianie wygrali 13 meczów, 9 zremisowali i 8 przegrali. Co ciekawe, na swoim obiekcie odnieśli więcej porażek niż w trakcie spotkań wyjazdowych. W rolach gospodarzy przegrali aż 5 razy, w rolach gości – 3. Bilans bramkowy śląskiej drużyny wyniósł ,,+1”. Zespół ten strzelił łącznie 49 goli, a stracił 48.

W obecnych rozgrywkach dąbrowianie zdobyli trzy punkty, czyli tyle, ile nasza drużyna. W 1. kolejce podejmowali w Będzinie Sarmację. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, jednak 15 sierpnia Śląski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, którego treść dotyczyła przyznania walkoweru będzinianom. Powodem decyzji wojewódzkiego związku był fakt, że na boisku w drużynie Unii Dąbrowy Górniczej pojawił się Mateusz Flak, który nie był uprawniony do brania udziału w rozgrywkach IV ligi. W 2. kolejce dąbrowianie nie popełnili już takiego błędu i pewnie ograli przed własną publicznością Polonię Poraj 3:0. Z kolei w trzeciej turze spotkań Unia uległa w Bytomiu Szombierkom 1:3.

Jeśli chodzi o kadrę rywali, należy zwrócić szczególną uwagę na Viacheslava Kurochenkę. 22-letni Ukrainiec jeszcze dwa lata temu był zawodnikiem Kolosa Kovalivka – zespołu, który ówcześnie grał na zapleczu ukraińskiej ekstraklasy, a aktualnie jest już częścią Premier Lihi. Napastnik, mogący występować również na pozycji pomocnika, do tej pory zagrał łącznie tylko 75 minut na IV-ligowych boiskach. Krótki czas gry nie przeszkodził mu jednak w zdobyciu choćby jednego gola. Nastąpiło to w starciu z Polonią Poraj. Viacheslav Kurochenko popisał się celnym i skutecznym strzałem po składnie skonstruowanej akcji całej drużyny.

Na czwartym etapie IV-ligowych rozgrywek dąbrowianie przed własną publicznością zmierzą się ze Zniczem. Naszych piłkarzy czeka około 90-kilometrowy dystans do pokonania. Spotkanie odbędzie się bowiem w Dąbrowie Górniczej na stadionie przy ulicy Marii Konopnickiej 29 w najbliższą sobotę o godzinie 17:00.

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →