Sobotni rywal: Warta Zawiercie

Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, odbędzie się 2. kolejka HAIZ IV Ligi, w ramach której Znicz na wyjeździe podejmie Wartę Zawiercie. To idealny moment na to, by przyjrzeć się bliżej naszym sobotnim rywalom.

TROCHĘ HISTORII…

Warta Zawiercie powstała w 1921 roku, a więc już po raz drugi w tym sezonie mamy do czynienia z jednym ze starszych polskich klubów. Jego nazwa wywodzi się z przepływającej przez miasto rzeki. Mimo że Warta na piłkarskiej mapie Polski widnieje bardzo długo, w jej historii trudno znaleźć odniesienie jakiegoś większego sukcesu. Na wyróżnienie zasługuje gra w III lidze na przełomie XX i XXI wieku oraz dotarcie do 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 1963/64. W 2001 roku klub przestał istnieć. Został zlikwidowany z powodów finansowych po spadku z III ligi. Trzy lata później został reaktywowany i mniej więcej od tamtej pory zaczął ponownie grać na najniższych szczeblach rozgrywkowych.

OBIEKT

Stadion, na którym w sobotę pojawią się nasi piłkarze, oddalony jest od Kłobucka o około 75 km, a powstał w 1966 roku. Stąd jego nazwa: Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego. Obiekt posiada 8 sektorów, mieści nawet 9000 ludzi, z czego 1200 może usiąść na krzesełkach. Swego czasu był jednym z lepszych stadionów w województwie. Obecnie pozostawia wiele do życzenia. Planowana jest jego renowacja.

ZESZŁY SEZON

W ubiegłym sezonie Warta Zawiercie została wicemistrzem IV ligi. Uplasowała się na drugim miejscu w tabeli, tuż za Polonią Bytom. Chociaż słowo ,,tuż” nie zostało poprawnie użyte. Warcie zabrakło aż 16 punktów, by dorównać bytomskiemu zespołowi. Zawiercianie w ciągu zeszłego sezonu 18 razy wygrali swoje mecze, 6 przegrali i 6 zremisowali. W ich trakcie strzelili 54 bramki, a 31 stracili. Zawodnicy Warty ciut lepiej radzili sobie na własnym obiekcie: odnieśli tam 10 spośród 18 zwycięstw.

2019/2020

Należący do podokręgu sosnowieckiego ,,Warciarze” przygotowania do nowego sezonu zaczęli jak reszta IV-ligowej stawki – na miesiąc przed jego startem. W okresie przygotowawczym rozegrali pięć sparingów. Poniżej znajdują się ich wyniki:

Warta Zawiercie 1:2 Górnik Zabrze U19;

Gwarek II Tarnowskie Góry 0:2 Warta Zawiercie;

MKS Myszków 0:3 Warta Zawiercie;

Warta Zawiercie 2:2 Jutrzenka Giebułtów;

Unia Kosztowy 3:3 Warta Zawiercie.

IV ligi Warta nie zaczęła najlepiej. W pierwszej kolejce uległa na wyjeździe 0:2 Szombierkom Bytom. Zawiercianie z pewnością będą chcieli odegrać się za pierwszą porażkę w sezonie zwycięstwem u siebie z naszą drużyną.

Mecz pomiędzy Zniczem i Wartą odbędzie się w tę sobotę. Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o godzinie 17:00. Wszystkich sympatyków naszej drużyny serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Jego miejscem będzie Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego w Zawierciu. Na oficjalnej stronie naszych rywali poinformowano, że wstęp na mecz będzie wolny.

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →