Sarmacja Będzin – rzut okiem na naszego rywala

W najbliższą sobotę, 14 września, zagramy w Będzinie z Sarmacją. Oto krótkie przedstawienie naszego przeciwnika.

Sarmacja to klub z Będzina – 57-tysięcznej miejscowości, będącej stolicą powiatu będzińskiego. Jedną z jej dzielnic jest Grodziec, w którym notabene znajduje się inny IV-ligowy rywal – RKS Grodziec. Będzin położony jest w odległości 12 km od Katowic, 5 km od centrum Sosnowca, 4 km od Dąbrowy Górniczej i około 80 km od Kłobucka.

Za rok powstania klubu przyjmuje się 1917. Wtedy powstało Towarzystwo Sportowe ,,Sarmacja” Będzin. Ligowy debiut sarmatów przypadł na 1925 rok. Po II wojnie światowej będziński zespół nazywany był różnie: począwszy od RKS-u Sarmacji, przez ZKSM (Zakładowy Klub Sportowy Metalowców), po Terenowe Koło Sportowe ZS Sarmacja. Największe sukcesy nasi rywale święcili w latach 70-tych. W 1977 roku awansowali do ligi międzywojewódzkiej, będącej ówcześnie trzecim poziomem rozgrywkowym. W tych samych latach klub powrócił do swojej historycznej nazwy: BKS Sarmacja Będzin.

Do sukcesów należy zaliczyć również ośmiokrotne zwycięstwo Pucharu Polski podokręgu sosnowieckiego, zajęcie II miejsca w IV lidze w 2010 roku oraz uplasowanie się na ostatnim stopniu podium w IV lidze w: 2014, 2015 i 2016 roku.

W zeszłym sezonie Sarmacja zajęła 12. miejsce w lidze, mając sześć punktów przewagi nad pozycją gwarantującą spadek do ,,okręgówki”. Będzinianie wygrali 8 meczów, 8 zremisowali i 14 przegrali. Strzelili 36 goli, stracili – 46.

Jeśli chodzi o kadrę Sarmacji, na wyróżnienie zasługuje jej golkiper. Bramkarzem BKS-u jest Adam Bensz. 34-latek może pochwalić się dwudziestoma występami w polskiej ekstraklasie (dla Odry Wodzisław Śląski i Zagłębia Sosnowiec w latach 2007-2009) i siedmioma w Pucharze Polski (m. in. w ćwierćfinale i 1/8 finału). Urodzony w 1985 roku zawodnik swoją karierę spędził w województwie śląskim. Grał bowiem, m. in. w takich klubach jak: wspomniane wcześniej Zagłębie i Odra, MKS Myszków, MLKS Woźniki, Skra Częstochowa czy Orzeł Psary Babienica.

Pojedynek w ramach 6. kolejki IV ligi między naszą drużyną i Sarmacją odbędzie się w sobotę, 14 września, o 16:00 w Będzinie na stadionie przy ulicy Sportowej 6.

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →