Nasz rywal: Ruch Radzionków

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tak długo wyczekiwany mecz inaugurujący IV ligę. Po chwilach euforii związanych z awansem do tej klasy rozgrywkowej warto myśleć już o samej grze w sezonie 2019/2020. Naszym pierwszym przeciwnikiem jest Ruch Radzionków – drużyna, której nie trzeba szukać w ,,Google”, by czegoś więcej się o niej dowiedzieć. Mimo to, przygotowaliśmy dla Was porcję informacji na temat tego zespołu.

TROCHĘ HISTORII…

Ruch Radzionków powstał w 1919 roku. Zatem właśnie teraz ,,Cidry” obchodzą jubileusz stulecia swojego istnienia. Największe piłkarskie sukcesy radzionkowianie świętowali na przełomie XX i XXI wieku. W latach 1998–2001 klub ten występował w ekstraklasie. W 1998 roku doszedł do ćwierćfinału Pucharu Polski, a rok później zajął szóste miejsce w najwyższej w hierarchii klasie rozgrywkowej w Polsce. Ostatnie dziesięć lat Ruch spędził na różnych szczeblach rozgrywek: od I po IV ligę.

ZESZŁY SEZON

W sezonie 2018/2019 Ruch był beniaminkiem III-ligi. Radzionkowianie awansowali do niej kosztem Polonii Bytom. Nic nie wskazywało na początku zeszłego sezonu na to, że Ruch, tak szybko jak awansował, zdegraduje się do IV ligi. W rundzie jesiennej ,,Cidry” zdobyły 22 punkty. W całej rundzie wiosennej dopisały w tabeli przy swojej nazwie klubu raptem 10 ,,oczek”, czyli o ponad połowę mniej niż jesienią. Fatalna w wykonaniu Ślązaków gra w 2019 roku spowodowała, że zajęli w końcowej klasyfikacji 16. miejsce, gwarantujące spadek do IV ligi. Łącznie radzionkowianie wygrali 8 meczów, 8 zremisowali, a w 18 spotkaniach musieli uznać wyższość rywala. Ruch zdecydowanie gorzej radził sobie na wyjazdach: na boiskach rywali na 17 pojedynków przegrał aż 11 razy. W III lidze zespół z Radzionkowa strzelił 38 goli, a stracił 72 bramki. Do miejsca w tabeli zapewniającego utrzymanie w lidze zabrakło Ruchowi 10 punktów.

IV LIGA

Pierwszym spotkaniem Ruchu w sezonie 2019/2020 będzie pojedynek z naszą drużyną. Rywalizacja zatem toczyć się będzie między spadkowiczem z III ligi a beniaminkiem z ligi okręgowej. Śląska drużyna przeszła pewne zmiany kadrowe. Najważniejszą z nich jest zmiana trenera. Funkcję tę objął Michał Majsner, który dotąd pracował w II-ligowym jeszcze Rozwoju Katowice jako szkoleniowiec i asystent.

,,Ostatnio pracowałem na szczeblu centralnym i mogę porównać poziom zawodników Ruchu do poziomu tych, którzy na co dzień grają w II lidze. Według mnie nasi chłopcy są w stanie przynajmniej wygrać IV ligę. Nie mówię o awansie, bo w barażach bywa różnie, rządzą się one swoimi prawami, ale walczyć o zwycięstwo w IV lidze jak najbardziej można” – powiedział Michał Majsner, trener Ruchu Radzionków.

Na temat zbliżającego się sezonu wypowiedział się również jeden z bardziej doświadczonych zawodników zespołu z Radzionkowa.

,,IV liga nie jest łatwa, na tym szczeblu zespoły są już poukładane. Wiadomo, że poziom sportowy będzie niższy niż w III lidze. W pojedynkach z większością zespołów to my zapewne będziemy prowadzić grę. Żadnej deklaracji co do celów nie ma na razie co składać. Czas pokaże. My nie jesteśmy na dzień dzisiejszy drużyną, która wyjdzie na boisko i z każdym przeciwnikiem da sobie radę. Uważam, że dzięki pokorze i pracy będziemy mogli uzyskać dobry wynik” – Marcin Trzcionka, kapitan ,,Cidrów”.

,,Żółto-czarni” zdołali w okresie przygotowawczym rozegrać aż dziewięć sparingów. Oto ich wyniki:

Ruch Zdzieszowice 0:2 Ruch

Ruch 2 :4 Orzeł Miedary

Ruch 1:0 RKS Grodziec

MRKS Czechowice-Dziedzice 4:1 Ruch

Odra Wodzisław Śląski 4:0 Ruch

Ruch 6:1 Sokół Orzech

Górnik Bobrowniki Śląskie 0:2 Ruch

Polonia Łaziska Górne 0:2 Ruch

Ruch 6:4 Czarni Kozłowa Góra

Na drodze Ruchu Radzionków po pierwsze ligowe punkty staje nasz zespół. Spotkanie obu drużyn odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 sierpnia, o godzinie 16:00. Mecz rozegrany zostanie na naszym obiekcie. Gorąco zapraszamy wszystkich na stadion przy ulicy Sportowej 14 w Kłobucku na inaugurację sezonu 2019/2020.

Fot.: www.ruchradzionkow.com

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →