Najbliższy rywal: Unia Kosztowy

W najbliższą sobotę w Kłobucku nasi zawodnicy zmierzą się w ramach 3. kolejki IV ligi z Unią Kosztowy. To idealny moment na to, by przybliżyć Państwu sylwetkę naszego ligowego rywala.

TROCHĘ HISTORII…

Unia Kosztowy powstała w 1929 roku, choć już wcześniej podejmowane były próby jej założenia. Wraz z wybuchem II wojny światowej klub zawiesił swoją działalność. Niemieccy okupanci usilnie starali się ją wznowić, proponując niemałe finansowe dotacje. Zarząd i sportowcy pozostali jednak nieugięci. Po roku 1945 Unia, jak większość polskich klubów, z powrotem wróciła na piłkarską mapę regionu. Od tamtej pory jej tradycja trwa do dziś.

Kosztowy to obecnie dzielnica Mysłowic. Jej obszar obejmuje nieco ponad 3000 mieszkańców. Przed 1975 rokiem była to jednak samodzielna miejscowość i stolica gminy. Unia na ten moment jest najlepszym pod względem sportowym klubem w Mysłowicach. Żaden inny piłkarski zespół z tego miasta nie gra przynajmniej na poziomie IV ligi.

Kosztów od kłobucczan dzieli mniej więcej 100 km. Jest to zatem jeden z największych dystansów do pokonania w tym sezonie dla obu klubów. Co ciekawe, mysłowiczanom bliżej do czeskiej granicy niż do Kłobucka.

Sezon 2019/2020 jest drugim dla Unii Kosztowy w IV lidze. W ubiegłym koszty, podobnie jak nasz zespół teraz, były beniaminkiem tych rozgrywek. To największy sukces śląskiej drużyny w jej dotychczasowej historii.

2018/2019

W dziewiczym sezonie w IV lidze Unia zajęła niezłe, biorąc pod uwagę fakt bycia beniaminkiem, 9. miejsce. Koszty wygrały jedenaście meczów, tyle samo przegrały, a w ośmiu podzieliły się punktami. Ślązacy zdecydowanie gorzej radzili sobie na wyjazdach. W meczach, w których pełnili rolę gości, zdobyli tylko 13 punktów. Dla porównania: w Mysłowicach dopisali sobie ich w sumie aż 27 w ligowej tabeli.

2019/2020

Tego sezonu LKS Unia Kosztowy nie zaczęła najlepiej, ale też nie najgorzej. W 1. kolejce koszty w Poraju zremisowały 1:1 z Polonią, zaś w 2. zatrzymały na swoim stadionie rozpędzone zwycięstwem w pierwszym spotkaniu Szombierki Bytom, remisując z nimi 0:0. Po dwóch ligowych meczach zespół z Mysłowic zajmuje 12. miejsce w tabeli.

Trzecim spotkaniem kosztów w tym sezonie jest pojedynek w Kłobucku z naszą drużyną. Dojdzie do niego w najbliższą sobotę, 24 sierpnia, o godzinie 17:00. Już dziś zapraszamy wszystkich na stadion przy ulicy Sportowej 14 w Kłobucku.

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →