AKS Mikołów – poznajcie naszego rywala

W najbliższą niedzielę, 8 września, Znicz Kłobuck podejmie na swoim stadionie zespół AKS-u Mikołów. Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetkę naszego ligowego rywala.

AKS Mikołów został założony w 1923 roku, a więc jest starszy od naszego klubu o 23 lata. Początkowo nosił nazwę KS Naprzód Mikołów. W 1930 roku określany był już mianem Stadionu Mikołów. Przetrwało ono do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu klub został nazwany Amatorskim Klubem Sportowym. W trakcie panowania w naszym kraju ustroju komunistycznego: od 1950 roku zwał się AKS-em Stalą Mikołów, a od 1984 – MZKS-em Stalą. Zespół powrócił do powojennej nazwy AKS Mikołów w 1990 roku i od tamtej pory już nic się nie zmieniło.

AKS to nie tylko piłka nożna. W mikołowskim klubie rozwijają się także sekcje tenisa stołowego, szachów i szermierki. W przeszłości można było trenować w AKS-ie, m.in. koszykówkę, piłkę ręczną, hokej na lodzie, boks czy kolarstwo.

Mikołów jest 38-tysięcznym miastem położonym na Górnym Śląsku. Od wschodu graniczy z Katowicami, a od południa, m.in. z Tychami. Od Kłobucka mikołowian dzieli około 100 km. To ponad dwukrotnie większy dystans niż ten, który dzieli ich od czeskiej granicy.

AKS, podobnie jak nasz zespół, w poprzednim sezonie grał jeszcze w lidze okręgowej. Mikołowianie zdobyli mistrzostwo ,,okręgówki” w jej ostatniej kolejce. O raptem dwa punkty okazali się lepsi od Podlesianki Katowice. Beniaminek IV ligi wygrał w zeszłym sezonie 25 meczów, 2 zremisował i 3 przegrał. Jego gracze strzelili 79 goli i stracili 19.

AKS Mikołów w tym sezonie IV ligi zdobył już 5 punktów i zajmuje 11. miejsce w tabeli. Na inaugurację sezonu gracze śląskiej drużyny przegrali przed własną publicznością 0:2 ze Śląskiem Świętochłowice. W drugiej kolejce w efekcie bezbramkowego rezultatu podzielili się punktami z Sarmacją Będzin. W trzeciej turze spotkań udali się do Poraja, by ograć 2:0 miejscową Polonię, czyli zespół z naszego podokręgu. W ostatniej kolejce mikołowianie postawili się na swoim stadionie Szombierkom Bytom i zremisowali z nimi 1:1.

Warto zaznaczyć, że przed sezonem 2019/2020 do AKS-u dołączyło kilku graczy z niezłym CV. Jednym z nich jest Mateusz Bukowiec. Ofensywny pomocnik w swojej dotychczasowej karierze grał, m.in. w Górniku Zabrze, Zagłębiu Lubin, Piaście Gliwice czy Rakowie Częstochowa. 32-latek ma za sobą: 89 meczów w II lidze, 68 spotkań w I lidze, 10 w Pucharze Polski i 15 w Ekstraklasie. Łącznie w 182 meczach na szczeblach centralnych zdobył 13 goli i zanotował 3 asysty. Do mikołowskiej drużyny dołączył z trzecioligowego ROW-u Rybnik. Niezwykle doświadczony zawodnik w barwach AKS-u zdobył już gola i zanotował asystę w wygranym 2:0 przez śląską drużynę pojedynku z Polonią w Poraju.

Mecz pomiędzy Zniczem Kłobuck, beniaminkiem IV ligi, a AKS-em Mikołów, także jej beniaminkiem, odbędzie się w niedzielę, 8 września, o godz. 16:00 na stadionie przy ul. Sportowej 14 w Kłobucku. Zapraszamy wszystkich serdecznie na to zapowiadające się niezwykle emocjonująco spotkanie!

About Tomasz Nowakowski

Student filologii polskiej, pasjonat piłki nożnej, kibic Znicza Kłobuck.

View all posts by Tomasz Nowakowski →